Jest to metoda druku przy pomocy maszyny drukarskiej, która tworzy obraz bezpośrednio na podstawie danych przesłanych z komputera bez użycia nośników pośrednich oraz form drukarskich, co pozwala zaoszczędzić na koszcie ich przygotowania i skrócić czas realizacji.
Jest to cecha która pozwala na druk “od ręki”. Ta sama cecha pozwala na niemal dowolną personalizację (modyfikację) każdej pojedynczej kopii drukowanych materiałów, więc jest szczególnie opłacalny i sprawdza się świetnie w przypadku niewielkich nakładów lub gdy potrzebna jest specyficzna personalizacja (np. przy druku kart świątecznych czy zaproszeń).
Typowe zastosowania druku cyfrowego, to krótkie serie materiałów na konferencje, materiały reklamowe jak foldery, ulotki, wizytówki oraz całe spektrum druków akcydensowych.
PARAMETRY DRUKU
TERMIN REALIZACJI
W zależności od ilości – druk może być zrealizowany na poczekaniu, maksymalny czas oczekiwania 2 dni robocze.
PRACE JAKIE REALIZUJEMY
Katalogi, gazetki, ulotki, foldery, papier firmowy, wizytówki, plakaty, kalendarze trójdzielne, listkowe, piramidki, teczki, bloczki, druki samokopiujące, naklejki i inne
JAK PRZYGOTOWAĆ PRACĘ DO DRUKU?
1. Rozdzielczość zdjęć osadzonych w pracy powinna wynosić 300dpi. Niższa może powodować gorszą jakość wydruków, natomiast wyższa niepotrzebnie zwiększa wielkość plików.
2. Kolorystyka: podczas projektowania należy korzystać z palety CMYK, szczególnie w przypadku elementów, dla których ważne jest dokładne odwzorowanie koloru (np. logotypy). Stosowanie kolorów RGB może spowodować wydruk niezgodny z Państwa oczekiwaniem.
3. Spady, czyli margines przeznaczony na odcięcie przez gilotynę. Wszystkie prace przygotowywane do druku muszą zawierać je w swoich projektach. Rozmiar spadów wynosi 3 mm z każdej strony. W obszarze powinno zawierać się tło pracy, ponieważ po odcięciu przy krawędziach mogą zostać białe paski.
4. Marginesy, czyli odległość istotnych elementów druku jak treść publikacji, logotypy, różnego rodzaju grafika lub zdjęcia do linii cięcia (ok. 3-4mm). Nie poleca się również umieszczania ramek i tabeli w pobliżu linii projektu. Elementy będące zbyt blisko krawędzi marginesu mogą zostać przycięte podczas produkcji.
5. Czcionki, powinny być zamienione na krzywe, ponieważ w przypadku braku danej czcionki zostaną zamienione automatycznie na inną. Może to spowodować brak polskich liter bądź całkowitą zmianę wyglądu tekstu.
6. Rodzaj pliku: dobrą jakość wydruku zagwarantują formaty: PDF, CDR, TIFF, JPG. Zwykle drukarnie zastrzegają sobie jakich oczekuję rozszerzeń od klientów.